Pod obuchem zagłady – recenzja.

Poniżej zamieszczam pierwszą recenzję, jaką otrzymałem od Jerzego Maleńczyka. Jej autor od wielu lat aktywnie uczestniczy w przestrzeni polsko-żydowskich relacji.

„W wielkim skrócie „Pod obuchem zagłady” jest książką, która pozytywnie poraża ilością materiałów faktograficznych na których jej autor się opiera.

Nie można jak w wielu innych publikacjach o podobnej tematyce zarzucić co często się zdarza stronniczości – fakty bronią się same.

Temat relacji polsko-żydowskich, a w szczególności tych z czasu II Wojny Światowej, obrósł w niewyobrażalną ilość mitów najczęściej opieranych na niewiedzy, dogłębnej nieznajomości tematu a często na celowej próbie wprowadzania w błąd (kreowania stereotypów potrzebnych do budowy określonych wizji społeczno-politycznych).

Innym czynnikiem budującym niejednokrotnie pseudohistoryczną narrację jest opieranie się na relacjach bardzo nielicznych świadków zagłady, które to relacje prawdziwe lecz bardzo subiektywne nie mogą być traktowane jako podstawa do obiektywnej oceny w szerszej niż prywatna perspektywie.

Dlatego też nowa publikacja zasługuje na szczególną uwagę, gdyż pomija indywidualnych świadków a opiera się na wielkiej ilości artykułów z okupacyjnej prasy podziemnej reprezentującej różne opinie (różne strony sceny politycznej).

Dodatkową zaletą książki jest to, iż łatwo się ją czyta a więc może ona dotrzeć nie tylko do środowiska naukowego, dysponującego szeroką bazą historyczną lecz także do przeciętnego czytelnika który często nie jest w stanie przebrnąć przez tak zwane „naukowe opracowania” – długie i nudne.

Książkę można polecić wszystkim, których interesuje historia a w szczególności obiektywne podejście do relacji polsko-żydowskich”.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s