Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz – Polskę.

13 września 1732 roku, w Wiedniu, zawarty został traktat Loewenwolda. W samym  sercu Niziny Europejskiej narodził się zabójczy związek Rosji, Austrii oraz Prus. Przymierze trzech czarnych orłów okryło cieniem tereny zamieszkiwane przez Polaków, rzuciło wyzwanie, któremu nie mogli sprostać. Budowana przez wieki potęga została obrócona w pył z prędkością, którą w półtora wieku później nazywano już blitzkriegiem.

                „ Polskę należy trzymać w letargu ”  – Fryderyk Wilhelm II

                   1772 – I   rozbiór

                   1793 – II  rozbiór

                   1795 – III rozbiór

Rzeczpospolita napadnięta, zdradzona i osamotniona w swej walce, zniknęła z mapy  Europy.  Zanim jednak do tego doszło, pomimo tragicznej sytuacji politycznej, 3 maja 1791 na Zamku Królewskim w Warszawie, uchwalona została pierwsza w Europie, a druga na świecie, nowoczesna konstytucja. Polacy raz jeszcze  dowiedli, że potrafią bić się z honorem, do ostatniego żołnierza, do wyczerpania wszelkich możliwych rozwiązań.

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli naród Polski odzyskał zagrabioną wolność. Było to wynikiem końca rozpętanej, cztery lata wcześniej, przez II Rzeszę światowej wojny.

            „ Wielkie problemy współczesności nie rozstrzygną się mowami i uchwałami większości… ale krwią i żelazem” . Otto von Bismarck, kanclerz II Rzeszy

Orędownikiem sprawy polskiej stał się prezydent USA Thomas Woodrow Wilson. W wygłoszonym 8 stycznia 1918 r. orędziu do Kongresu zawarł ów słynny trzynasty punkt :

               „ Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa ma być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową.”

28 czerwca 1919 Traktat wersalski przypieczętował powstanie niepodległej Polski. Utworzono również Ligę Narodów jako organ mający stać na straży pokoju.

W tym samym czasie osamotniona Polska stawiała opór bolszewickiej inwazji na Europę.

                 „ na zachodzie ważą się losy wszechświatowej rewolucji, po trupie Polski wiedzie droga do wszechświatowego pożaru ” – Tuchaczewski

Na środkowo – wschodniej połaci kontynentu rozgorzała nowa, okrutna wojna. W dniach 12-15 sierpnia 1920, na przedpolach Warszawy, armia Naczelnego Wodza – Józefa Piłsudskiego zatrzymała ofensywę radziecką. Europa została uratowana. Danina krwi jaką złożyli polscy żołnierze miała pozostać jednak  w najbliższych latach niezauważona. Był to „cud nad Wisła. 17  bitwa w dziejach świata.”

Z upływem lat historia zaczęła zataczać koło.

              „ Polskę trzeba załatwić. Taki jest cel mojej polityki” kanclerz Rzeszy Josef Wirth.

16 kwietnia 1922 o godz. 1:15 we włoskim mieście Rapallo  Niemiecka Republika Weimarska zawarła układ z Rosją Radziecką. Państwa te nawiązały ze sobą m.in. współpracę gospodarczą, ich izolacja polityczna została przełamana.

Równolegle rozgrywała się historia człowieka, który odcisnął na XX wieku swoje okrutne piętno. W 1923 roku, stojący na czele NSDAP, Adolf Hitler, po nie udanym puczu monachijskim, został osadzony  w Landsbergu. Tam przy świetle żarówki, w murach więziennej celi, napisał  Mein Kampf. Po wyjściu na wolność, wzbudzając w narodzie poczucie wyrządzonej krzywdy, konsekwentnie detonował fanatyczny nacjonalizm. W niekończących się przemowach promował idee rewizjonizmu. Odwet za Wersal miał stać się faktem.Już wówczas piekło nazizmu ujrzało światło dzienne.

Dziesięć lat później, wykorzystując jedną z najbardziej monstrualnych pomyłek w dziejach, stanął u sterów władzy. Pomimo braku przychylności ze strony prezydenta von Hindenburga mianowany został kanclerzem. Von Papen ponosił osobistą odpowiedzialność. To on obmyślił w obliczu narastającego kryzysu parlamentarnego zagranie kartą, jaką był Hitler.

             „ nie ma żadnego niebezpieczeństwa. wynajęliśmy go, aby działał za nas „ von Papen.

Hitler potrzebował mniej niż dwa miesiące, by wykazać mu jak wielce się pomylił, przed upływem sześciu zakończył rewolucję, mając za sobą całą  potęgę państwa. Rozpoczęły się przygotowania do wojny. Tylko ona otwierała drogę do realizacji zapisanego dziewięć lat wcześniej programu.

                                    1936 – zajęcia i remilitaryzacja Nadrenii

            12 marca 1938  – Anschluss Austrii

           29 – 30 IX 1938 – układ monachijski / rozbiór Czechosłowacji

                                   1939 – zajęcie Czechosłowacji

Przy cichej aprobacie Zachodu, Europa cofała się w czas, który przecież chciała wymazać z pamięci.

                   Tak nadszedł wieczór 31 sierpnia.

            „ w czwartek mniej więcej o godzinie 20.00, stacja nadawcza w Gliwicach została zajęta przez polską bojówkę. Polacy wtargnęli siłą do pomieszczenia…napad był najwyraźniej sygnałem do ataku partyzantów polskich na niemieckie terytorium.”     

                  komunikat nadany przez DNB

Kiedy zawiodły wszelkie próby szantażu, a 16 – punktowy program Hitlera został przez polskie władze odrzucony, czyli de facto Polska postanowiła bronić swojej suwerenności, Niemcy posłużyli się wcześniej przygotowaną prowokacją. To niemieccy kryminaliści, zwerbowani  przez szefa Gestapo-Mullera, przebrani w polskie mundury napadli na swoją stację. W ten sposób zaczęła wojnę III Rzesza.

Następnego dnia, 1 września, wczesnym rankiem, o godzinie 4:45,niemiecki pancernik Schleswig – Holnstein otworzył 6 minutowy ostrzał, tym samym rozpoczynając niemiecką napaść. Choć jeszcze wtedy nikt nie mógł zdawać sobie sprawy, że rozpoczął się IV rozbiór.

             Środa, 23 sierpnia 1939 roku, Moskwa, Kreml.

Ribbentrop, Mołotow w obecności Stalina podpisują pakt o nieagresji pomiędzy Trzecią Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Do dokumentu zostaje dołączony tajny protokół regulujący strefy wpływów po rozbiciu Polski.

           „ 2. w razie przekształceń terytorialno – politycznych na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów państwa Niemiec i ZSRR zostają rozgraniczone mniej więcej na linii rzek Narew, Wisła, San. „

3 września Anglia i Francja wypowiedziały niemieckiemu państwu wojnę . Na tym jednak miała skończyć się pomoc, prowadzącej nierówną walkę, Polsce.

Londyn, Whitehall, październik 1939 ,szef głównego sztabu imperium brytyjskiego  – Ironside do dowódcy Brytyjskiej Misji Wojskowej w Warszawie, generała Carton de Wiart :

            „ Pańscy Polacy niezbyt się popisali, prawda ? „

             Premier Neville Chamberlain:

          „ Proszę mi powiedzieć, panie generale, jaki skutek wywarły rozrzucane przez nas ulotki”

Armia polska, która miała za zadanie utrzymać się dwa tygodnie do nadejścia pomocy z zewnątrz, plan swój wypełniła, bohaterską obroną Westerplatte, Helu, bitwą nad Bzurą, obroną stolicy, czy twierdzy Modlin.

Tymczasem 17 września, zamiast utęsknionego ataku Anglii i Francji, ze wschodu nadszedł śmiertelny cios. Stalin wbił nóż w plecy walczącej Polsce. Rzeczpospolita, w tych ostatnich wrześniowych dniach, odizolowana, porzucona, znalazła się w potrzasku, z którego nie było drogi ucieczki.

         „ Przyjął mnie Potiomkin, nie Mołotow. Zaraz na wstępie oświadczył, że rząd polski oraz wódz naczelny zwiali do Rumuni, a Niemcy zajęli już dziewięć dziesiątych Polski….usiłował przekazać mi notę, głoszącą, że dziś o godzinie 4.00 rano sowieckie wojska przekroczą na całej długości polską granicę.”

          relacja attache wojskowego – pułkownika Brzeszczyńskiego. ( słowa ambasadora Grzybowskiego w nocy z 16/17 IX )

Niecałe dziesięć dni później dzielna armia, z pomocą cywilów, stawiała owiany chwałą, opór obcym wojskom. W tych też dniach, gdy brakowało juz nie tylko amunicji, ale też żywności, a liczba ofiar wciąż rosła, kiedy palono Kościoły i rozstrzeliwano niewinnych, świat wciąż grał na czas…

            „ Po raz ostatni zwracam się do naszych sojuszników. Nie proszę o pomoc. Na to nie ma już czasu. Domagam się odwetu. „

               prezydent Warszawy – Starzyński.

Pozostawieni na pastwę wroga, Polacy ponieśli największą klęskę w swoich dziejach. W ciągu miesiąca ich państwo, chronione traktatem z Wersalu, padło łupem dwóch „czarnych orłów”. Po raz kolejny też wymazane zostało z mapy świata.

         „wystarczyło krótkie uderzenie wymierzone przeciwko Polsce, początkowo armii niemieckiej, a następnie radzieckiej, aby nic nie pozostało z tego poczwarnego bękarta Traktatu Wersalskiego ”

                Mołotow –  ZSRR

Ale w sercach walecznego narodu obudził się ten duch walki, którego nikt nigdy pokonać nie mógł, a jego waleczna postawa po raz kolejny przeszła do historii. Gdy w rok po tych wydarzeniach rozgorzały walki na terenie Francji, okazało się, że Polacy dokonali niemal niemożliwego. Niemcy na rozbicie jednej polskiej dywizji potrzebowali trzykrotnie więcej żołnierzy i sprzętu, niż w 1940 na zniszczenie jednej dywizji alianckiej na froncie zachodnim.

           „ Polska wysługiwała się Anglii i dlatego musiała zginąć. Polski już nigdy nie będzie”

powiedział do Andersa jeden z oficerów radzieckich. Jak bardzo się mylił, choć prawdą jest, że potrzebowała Polska jeszcze 44 lat po wojnie i Jałcie, by odzyskać utraconą wolność.        

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s